Pamięć i modlitwa

Uczniowie Zespołu Szkół w Mołtajnach już od siedmiu lat sprawują opiekę nad cmentarzem wojennym z okresu I wojny światowej w Górkach. To nie obowiązek, to przywilej.

Jak co roku wczesną jesienią, gdy żółkną i czerwienią się liście na drzewach, uczniowie klasy I G przekazują prawo do bycia gospodarzem tego skrawka naszej ojczyzny swoim młodszym kolegom. Rokrocznie powiększa się więc grono odpowiedzialnych za dbałość o poszanowanie tego miejsca i rozpowszechnianie wiedzy na jego temat. Niezmiennie natomiast towarzyszą nam w tym dniu przedstawiciele władz – Sekretarz Gminy Barciany – Pani Anna Tereszko, Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej im. Zofii Licharewej – Pan Tadeusz Korowaj.

Uroczystość miała miejsce 30 września 2016 roku, a rozpoczęły ją modlitwy za poległych bezimiennych żołnierzy pochowanych na tym cmentarzu. Prowadzone były one przez ks. Jacka Gondera, o. Bazylego Tarantę oraz ks. Kazimierza Żuchowskiego. Następnie uczniowie klasy szóstej oficjalnie przejęli opiekę nad cmentarzem. Zaproszeni goście oraz Dyrekcja ZS w Mołtajnach złożyli wieńce przed pamiątkową tablicą i zapalili znicze.

Niewiele trzeba słów, by młode uczniowskie serca zostały na zawsze zanurzone w nurcie pamięci o tych, którzy tu oddali swoje życie. To delikatny nizinny nurt wypełniony wspomnieniami i zadumą, nikogo nie porywa, ale subtelnie nawadnia ziemię, po której chodzimy i przenika powietrze, którym oddychamy.