"Kto nie widział Krutyni, ten nie widział Mazur"

Dnia 17 czerwca uczniowie Zespołu Szkół w Mołtajnach wybrali się na wycieczkę, aby spłynąć rzeką Krutyń i odwiedzić Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie.

Dzięki sprzyjającej pogodzie mieliśmy okazję przeżyć jedyne w swoim rodzaju spływy łodziami po rzece Krutyni położonej w sercu Puszczy Piskiej, których początek datuje się na okres międzywojenny.  Rzeka na odcinku spływu jest szczególnie płytka (średnia głębokość 0,5 m) i niezwykle malownicza. Uczniowie mieli możliwość zaobserwowania roślinności wodnej,  ptactwa oraz pływających różnokolorowych rybek.

Po tak niesamowitej przygodzie przyszedł czas na ognisko i smaczne kiełbaski,
 po którym udaliśmy się do Kadzidłowa. Niestety pogoda zaczęła płatać nam figle. Nie wiadomo skąd napłynęły ciemne chmury i rozpętała się burza. Na szczęście byliśmy akurat na polanie razem z jeleniami, które okazały się bardzo gościnne i odstąpiły nam jeden ze swoich domków, w którym się schroniliśmy.

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie położony jest na śródleśnych łąkach, co umożliwia bytowanie zwierząt w warunkach zbliżonych do naturalnych. Większość znajdujących się w nim zwierząt jest zaprzyjaźnionych z człowiekiem, dlatego też możliwe było wejście do niektórych gatunków na ich obszerne wybiegi a nawet karmienie, głaskanie i podziwianie z bliska. Przewodniczka opowiedziała nam o poszczególnych zwierzętach, ich biologii, zwyczajach oraz potrzebie ochrony przede wszystkim gatunków rzadkich rzadkich ginących, jak ryś, wilk, puchacz, cietrzew, głuszec, jarząbek.

Zmęczeni i pełni wrażeń odwiedziliśmy po drodze budkę z lodami w Pieckach po czym szczęśliwi i bogaci o nowe doświadczenia wróciliśmy do szkoły.